• Let’s cook

          Projekt eTwinning skupiał się na nauce zdrowego stylu życia i praktycznym doskonaleniu angielskiego u dzieci. Ostatecznie projekt Let's Cook przyniósł nam znacznie więcej, niż się spodziewaliśmy na początku. Poznaliśmy nowych przyjaciół ze Słowacji. Dowiedzieliśmy się więcej o naszych tradycyjnych potrawach i zwyczajach. Byliśmy mile zaskoczeni, jak wiele cech wspólnych ma kuchnia słowacka i polska oraz że np. przygotowywany jest ten sam przepis, co u nas, jedyna różnica polega na wymowie lub ostatecznym wyglądzie potrawy.

          Pierwszym krokiem na naszej wspólnej drodze było przedstawienie się. Napisaliśmy o sobie krótkie listy, w których opisywaliśmy, jak wyglądamy, czy mamy zwierzaka, co lubimy robić i ilu członków mamy w rodzinie. Wszyscy uczniowie z entuzjazmem przystąpili do tworzenia pocztówek świątecznych i noworocznych dla swoich przyszłych przyjaciół.

          Ponieważ nasz projekt dotyczył głównie gotowania, zdecydowaliśmy się wysłać słodkie pierniczki wraz z listami i kartkami świątecznymi. Kucharze piekli słodkie wypieki, a dzieci dekorowały je samodzielnie. Z entuzjazmem sukcesywnie pakowaliśmy wszystkie prezenty do świątecznego pudełka i wysyłaliśmy je w długą podróż w ręce słowackich dzieci. Nasi partnerzy przesłali nam również listy, w których się prezentowali, razem z kolorowymi pocztówkami i pachnącymi pierniczkami.

          styczeń

          Po świętach zaczęliśmy skupiać się na temacie „JEDZENIE”. Zastanawialiśmy się również nad takimi pytaniami, jak: „Czy jedzą tak samo w innych krajach? Czy używają tych samych składników? Czy oni w ogóle znają rosół czy mak? Każdy kraj przygotował swoje trzy tradycyjne pasty i oczywiście dołączył przepis i zdjęcia. Nasze pasty kanapkowe mogli degustować pracownicy szkoły i gminy.

          luty

          W tym miesiącu robiliśmy zdrowe sałatki. Odkryliśmy, że lubimy gotować, do naszych najpopularniejszych czynności należały: krojenie, miksowanie, dodawanie składników, a zwłaszcza degustacja.

          Marzec

          Wyszukaliśmy w internecie potrawy „z naszej kuchni”, a potem porównaliśmy je z polskimi znajomymi, czy mamy je podobne czy różne. Byliśmy mile zaskoczeni tym, jak wiele nas łączy.

          kwiecień

          Sytuacja się zmieniła, przestaliśmy chodzić do szkoły i nikt nie wiedział, co nas czeka. Z powodu Covid 19 musieliśmy dostosować nasz projekt, ale mimo wszystko uważamy, że się udało.

          Maj czerwiec

          W ciągu tych czterech miesięcy zaczęliśmy zbierać przepisy do naszej książki kucharskiej. Uczniowie mogli wybrać, czy upiec ciasto, ugotować zupę lub danie główne. Sfotografowali ostateczny wybór w procesie produkcji i przetłumaczyli go na język angielski. Gotowe przepisy zostały później przesłane do nauczyciela. Nie zawsze był to łatwy proces, ale zdobyliśmy nowe doświadczenia, udoskonaliliśmy technologie informatyczne, także w języku angielskim.

          styczeń

          Wspólnie stworzyliśmy słownik kulinarny, który zawierał wszystkie słowa używane do tłumaczenia przepisów. Słownik wykonaliśmy w trzech językach: angielskim, polskim i słowackim.

          Luty marzec

          Wszystko, co do tej pory stworzyliśmy, udało nam się stopniowo przetworzyć na Książeczkę: Let’s cook, którą znajdziecie pod tym linkiem:

          https://read.bookcreator.com/IzcsJdwpLEcQ4uJaryiH6OPXqGy1/ZfNefppqQuiiZY0a1NJvVQ

           

          Mamy nadzieję, że nasza praca przypadnie Ci do gustu i jeśli przepis Ci się spodoba, przygotujesz go w domu. SMACZNEGO!!!

          Z uwagi na obecną sytuację nie udało nam się spotkać wspólne, ale mamy nadzieję, że nadejdzie czas i możliwość spotkania się niedługo.

          Uczniowie 6B, 7C pod kierunkiem nauczyciela Katarzyny Brzozowskiej