• Laboratoria Przyszłości

• Już od 01 września 2022 r. Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu rozpocznie działania związane z realizacją programu „Laboratoria Przyszłości”, na który organ prowadzący szkołę otrzymał wsparcie finansowe w kwocie 108900 zł.

Wg autorów programu „Laboratoria Przyszłości: to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Programu szkoła doposażyła pracownie i zakupiła sprzęt niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu w naszej szkole będą funkcjonowały:

1. Pracownia techniczna

2. Pracownia kulinarna

3. Laboratorium chemiczne

4. laboratorium fizyczne

5. Studio muzyczne

6. Pracownia fotograficzna

7. Internetowa pracownia 3D

8. Pracownia rękodzielnicza

W ramach wsparcia finansowego zakupiono m. in.:

1. Pracownia techniczna – stoły warsztatowe z nadstawkami, wiertarko-wkrętarki, wiertarki stołowe, piły taśmowe, szlifierki, imadła ślusarskie, piły do metalu, suwmiarki, młotki ślusarskie, zestawy szczypiec, pilniki, przymiary liniowe, kątowniki stolarskie, szczotki, punktaki, młotki, zszywacze, kątomierze, zestawy bitów, pistolety do klejenia na gorąco, druty lutownicze, wkłady klejowe, lutownice, piły ramowe, mierniki cyfrowe, nożyce do blachy, cyrkle ślusarskie, skrzynki narzędziowe, taśmy miernicze, obcęgi, wypalarki do drewna, strugi do drewna, wyrzynarki, zaciskarki, gogle przeciwodpryskowe, apteczki, gabloty.

2. Pracownia kulinarna – meble kuchenne, kuchenka elektryczna z piekarnikiem elektrycznym, lodówka, zestawy garnków i patelni, sztućce, blender, robot wielofunkcyjny, durszlaki, miksery, noże, deski do krojenia, zastawy stołowe, sita, stolnice, wałki kuchenne, miski, ubijaczki, opiekacze.

3. Laboratorium chemiczne – wagi laboratoryjne, lupy, modułowe pracownie przyrodnicze, mikroskopy, fartuchy robocze, rękawice ochronne, okulary ochronne, apteczki.

4. Laboratorium fizyczne – oscyloskop, zestawy zwierciadeł, pirometr, waga laboratoryjna, apteczka.

5. Studio muzyczne – mikrofony, kolumny, mikser, kable mikrofonowe, mikroport.

6. Pracownia fotograficzna – aparaty fotograficzne, gimbal, oświetlenie, statywu do kamery, kamera przenośna.

7. Internetowa pracownia 3D – drukarka 3D wraz z akcesoriami i laptopem, zestawy filamentów, mikrokontrolery z czujnikami.

8. Pracownia rękodzielnicza – Komplety zestawów projektowych, plastelina, szachy, gry edukacyjne, klocki konstrukcyjne, igły do szycia, szydełka, sznurki plecione, druty dziewiarskie, kleje, deski do prasowania, żelazka, apteczka.

Od 1 września 2022 r. nauczyciele i uczniowie będą mogli korzystać z zakupionego sprzętu w ramach zajęć m. in. techniki, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej (np. edukacji przyrodniczej i matematycznej), fizyki, chemii, biologii, geografii, przyrody, matematyki, informatyki, zajęć świetlicowych, zajęć rozwijających, zajęć artystycznych, różnorodnych projektów edukacyjnych, w ramach paragramu Szkoła Promująca Zdrowie (np. w ramach programu Śniadanie Daje Moc), zajęć konsultacyjnych, zajęć pozalekcyjnych, projektów świetlicowych, zajęć rękodzielniczych, zajęciach wokalnych i innych.

Już niebawem na naszych stronach internetowych fotorelacja, w której można będzie zobaczyć zakupiony sprzęt.

Informacje o działaniach podejmowanych w ramach programu będziemy systematycznie (zgodnie z założeniami programu) publikowali na naszej stronie internetowej (www.https://szkolarecz.edupage.org/ oraz na naszym profilu na FB (https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaRecz).

#LaboratoriaPrzyszłości to ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa w Reczu – 108900 zł)

#LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt bez konieczności wkładu własnego

#LaboratoriaPrzyszłości to jedna z największych inwestycji w nowoczesna edukację

Z wyposażenia zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości mogą skorzystać wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Reczu

#LaboratoriaPrzyszłości umozliwi rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów.

Szczegóły – www.gov.pl/laboratoria

@MinistrestwoEdukacjiiNauki

@CentrumGovTech

@LaboratoriaPrzyszłości