• Program „Cukierki”

Kolejny raz realizujemy program „Cukierki”. Jest to propozycją działań wychowawczo-profilaktycznych skierowanych do dzieci klas III. Program został oparty na pracy z bajką Agnieszki Grzelak pt. "Cukierki".

Celem programu jest:

• przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;

• rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;

• kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;

• nauka podstaw asertywnych względem osób nieznajomych;

• rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się nie tylko na terenie szkoły.

Założeniem programu jest uczenie dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu jest wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Założeniem programu jest zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej. Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne o charakterze uprzedzającym.

Program jest polecany przez ORE i PARPA.

W trakcie realizacji programu uczniowie klas III a, III b nie tylko uczą się ale także świetnie się bawią :)

Zdjęcia z realizacji z programu będą zamieszczane na Facebook naszej szkoły.

Marlena Mielczarek- pedagog szkolny