• Narodowe Święto Niepodległości

• W sobotnie popołudnie 11 listopada 2023 r. w sali kinowej w Reczu odbyła się uroczysta Akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość została poprzedzona Mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele parafialnym w Reczu przez Księdza Bartosza Adamiaka. Po ceremonii kościelnej, w której asystę pełnił m. in. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Reczu delegacja naszej szkoły (Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Julian Szupiluk, Dyrektor szkoły p. Maciej Gryczewski oraz Wicedyrektor szkoły p. Barbara Tomicz) uczestniczyła w ceremonii Apelu Poległych na Rynku w Reczu (również z udziałem naszego pocztu), gdzie oprócz innych delegacji złożyła wiązankę kwiatów przy Pomniku Wdzięczności.

Podczas Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości w programie muzyczno – recytatorskim zaprezentowali się m. in. uczniowie klas IIIA i IIIB oraz nasze wokalistki. Występował także Zespół Śpiewaczy Reczanie pod kierunkiem p. Jerzego Januszewskiego.

Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane przez: Gminę Recz, Szkołę Podstawową im. Stefana Czarnieckiego w Reczu oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Reczu.

Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że w uroczystościach patriotycznych, które zostały również w dniu 10 listopada poprzedzone uroczystymi apelami dla uczniów i pracowników szkoły, wzięli udział przedstawiciele szkoły:

1. Wokalistki: Aleksandra Szczepaniak, Łucja Matuszewska, Nina Ogłozińska przygotowane przez nauczycielkę SP Recz oraz instruktorkę MGOKiS p. Ewę Kociubę

2. Program artystyczny: uczniowie klas IIIA i IIIB przygotowani przez p. Małgorzatę Piwowar i p. Bernadetę Śliwińską

3. Oprawa muzyczna: p. Grzegorz Jurkiewicz, p. Ewa Kociuba, p. Zdzisław Kamiński

4. Dekoracje i scenografia: rodzice uczniów klas IIIA i IIIB oraz p. Joanna Jakubowska i Lena Nawrocka, Aleksandra Szymczak, Wiktor Kozina, Bartosz Zajączkowski, Natan Milewski

5. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Reczu: Marcel Smus, Julia Bosak, Weronika Janik, Hubert Pilżys-Janiuk, Kamila Pilżys-Janiuk, Luiza Popławska

6. Prowadzenie uroczystości: p. Jacek Demczur (uroczystości na Rynku), p. Maciej Gryczewski (akademia w sali kinowej)

9. Zdjęcia, fotorelacja, film: p. Piotr Bohdziewicz, Środowiskowy Dom Samopomocy (p. Agnieszka Behr), Szkoła Podstawowa w Reczu (p. Piotr Pawłowski, Maja Kwieciarz)

Relację z wydarzenia można oglądać na stronach internetowych Szkoły Podstawowej w Reczu, szkolnym profilu FB, stronach internetowych Gminy Recz i profilu FB gminy oraz na FB ŚDS.