Szkoła Pojmująca Zdrowie w Szkole Podstawowej w Reczu w latach 2017-2023
OFERTA EDUKACYJNA FUNDACJI BOŚ DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - rok szkolny 2021/2022
Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” TO PRZEDE WSZYSTKIM:
-
wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji i Nauki;
-
bogata oferta edukacyjna dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych;
-
baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
-
szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
-
szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.
Cele:
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Projekt jest również skierowany do rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie, uczniowie klasy IIIB, wraz z opiekunem: Joanna Bykowska, zakończyli realizację 12 edycji projektu edukacyjnego: Zdrowo jem, więcej wiem! Uczniowie, zrealizowali zadania Etapu: jesienno- zimowego. Etap ten, był poświęcony zasadom zdrowego żywienia oraz ograniczeniu cukru w diecie uczniów. Zespół zrealizował 6 zadań: Zadanie 1.1. Lekcja: co należy jeść, aby być zdrowym?
CELE:
1. Uświadomienie dzieciom zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia.
2. Zachęcanie uczniów do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych oraz do troszczenia się o własne zdrowie.
3. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie i troski o nie.Zadanie 1.2. Konkurs: plakat „Dbam o zdrowie”
Korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczyciela w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, dzieci indywidualnie wykonały plakat do hasła: „Dbam o zdrowie”. Drogą głosowania odbył się wybór najlepszego plakatu. Najładniejszą a zarazem zwycięską, okazała się praca: Vanessy Wajszczyk. Praca wybrana przez uczniów jako najlepsza, wyróżniała się na tle innych plakatów. Dzieci uznały, że uwagę przykuwa: zastosowanie na plakacie form przestrzennych – 3D, kolorystyka i pomysłowośćZadanie 1.3. Lekcja: w białej krainie - ostrożnie z cukrem i solą
CELE
1. Kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru.
2. Rozwijanie umiejętności segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie uczniów.
3. Rozwijanie umiejętności czytania etykiet i rozpoznawania soli i cukru w produktach spożywczych.
4. Rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji o wyborze żywności.Zadanie 1.4. Konkurs: najlepszy rysunek zdrowych słodyczy
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczniów rysunku zdrowych słodyczy, czyli takich bez dodatku cukru. W drodze głosowania zwycięzcą w klasowym konkursie i czapkę SUPER KUCHARZ, zdobył uczeń: Wojciech Skonieczny. Wszystkie prace zostały złożone w Klasową Książkę Zdrowych Słodyczy. Uczennice: Kinga Kantor, Vanessa Wajszczyk, Zuzanna Więsko wykonały okładkę.
Zadanie 1.5. Forum zdrowia dla rodziców: jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?
Aby zrealizować to zadanie, nauczyciel zaprosił do szkoły rodziców na popołudniowe spotkanie podczas pełnienia przez niego dyżuru wychowawcy. Nauczyciel przygotował prezentację pt. Klasa IIIB SP Recz – Zdrowo jem, więcej wiem! Wszyscy byli zachwyceni zdjęciami, wykonanymi przez dzieci plakatami i rysunkami, piramidą żywienia. Rodzicom bardzo podobała się, Klasowa Książka Zdrowych Słodyczy. Na stołach zostały rozłożone wszystkie pomoce, z których korzystały dzieci, karty pracy uzupełniane przez uczniów podczas realizacji zadań. Nauczyciel zaprezentował książki, które zachęcają do wspólnego gotowania i przygotowywania smacznych, zdrowych posiłków. Rodzice zostali również poproszeni o uzupełnienie drzewka decyzyjnego. Po wykonanej pracy umieściliśmy drzewo wykonane przez rodziców obok drzewek wykonanych przez uczniów. Dokonaliśmy porównania drzewek. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich dzieci. Całe spotkanie odbyło się w miłej, sympatycznej atmosferze.
Zadanie 1.6. Dzielimy się wiedzą: zasady zdrowego żywienia.
Podczas realizacji projektu, uczniowie klasy III B SP Recz, zdobywali nową wiedzę, którą chętnie dzielili się z całą szkołą. Realizacja poszczególnych zadań miała na celu promowanie zdrowego stylu życia, poprzez zmianę złych nawyków żywieniowych i zachęcanie do zwiększonej aktywności fizycznej. W ramach kampanii promocyjnej, w sali multimedialnej, do której mają dostęp wszyscy uczniowie i nauczyciele, zaprezentowano: wykonaną przez uczniów piramidę żywienia, prace plastyczne „Dbam o zdrowie” oraz gazetkę ( wierszyki i przysłowia o warzywach, owocach i zdrowym odżywianiu. Wspólnie z uczniami przygotowaliśmy przedstawienie pt. Dbam o zdrowie. Zaprosiliśmy na nie koleżanki i kolegów z klas I, II, III wraz z nauczycielami. Przedstawienie, wszystkim bardzo się podobało, otrzymaliśmy duże brawa.
Projekt w większości realizowany był na zajęciach lekcyjnych i cieszył się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem zarówno ze strony uczniów jak i rodziców. Reasumując, chciałabym podkreślić, iż realizacja zadań, stała się szansą dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz na wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Pragnę dodać, iż jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni, iż udało nam się w całośc,i zrealizować wszystkie zadania Etapu: jesienno – zimowego. Dzięki zdobyciu tak wielu nowych wiadomości i umiejętności, jesteśmy teraz o wiele mądrzejsi.
Zachęcamy w przyszłym roku szkolnym wszystkie klasy I - III do wzięcia udziału w 13 Edycji tego projektu
Joanna Bykowska i uczniowie klasy IIIB SP Recz
"RUCH I ZDROWE JEDZENIE TO DOBRE MYŚLENIE!" Program "Szkoły Promującej Zdrowie" na lata 2014/2015 - 2016/2017 Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego w Reczu Edukacja zdrowotna stanowi ważny element nauczania i wychowania uczniów naszej szkoły. Program „Ruch i zdrowe jedzenie to dobre myślenie” powstał w oparciu o cel główny „Szkoły Promującej Zdrowie”: promocja zdrowia, kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających jego poprawie i ochronie. Program będzie realizowany we współpracy nauczycieli, rodziców, uczniów oraz osób i instytucji wspomagających naszą szkołę. Uczestnikami programu są uczniowie Szkoły Podstawowej w Reczu, klasy I-IV, nauczyciele i rodzice.
Głównym celem programu jest promocja zdrowia, kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających jego poprawie i ochronie. Walka z nadwagą wśród uczniów i całego środowiska szkolnego poprzez:
- promocję zdrowego stylu życia
- podejmowanie działań na rzecz zdrowia >- stworzenie w szkole warunków sprzyjających nauce, pracy, sportowi i zabawie
- popularyzowanie wiedzy o zdrowiu, bezpieczeństwie i sporcie
- trosce o środowisko naturalne, szerzenie wiedzy ekologicznej
- umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału psychicznego, fizycznego i intelektualnego
- pedagogizację rodziców w zakresie rozwijania właściwych nawyków żywieniowych.
-