W pierwszych dniach maja 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Reczu odbyły się uroczystości z okazji 76. ROCZNICY POLSKOŚCI na ZIEMIACH ZACHODNICH.
Jako organizatorzy postanowiliśmy uczcić postaci, miejsca oraz instytucje, których głównym zadaniem było służenie innym. Zorganizowane przez nas wydarzenie odbyło się pod hasłem Recz. W Służbie!.Bardzo istotną rolę w tworzeniu się polskości na ziemi reczańskiej oraz późniejszego życia i funkcjonowania mieszkańców Recza odgrywały instytucje i osoby, których celem była służba. Praca tych ludzi i ich zaangażowanie mają dzisiaj niebagatelne, historyczne znaczenie. Fragmentami wywiadów i wspomnień, którymi podzielili się z nami: p. Grażyna Konieczna, p. Dorota Mazurek, p. Henryka Kawecka, p. Helena Więsko, p. Władysława Krajewska, p. Janina Suzos, p. Stanisław Bauć, p. Eugeniusz Nykiel, przybliżono charakter takich instytucji jak: ośrodek zdrowia, apteka, Urząd Stanu Cywilnego, harcerstwo, poczta, milicja, straż pożarna...
Tradycją każdych kolejnych rocznic polskości na ziemiach zachodnich jest program artystyczny, w którym przedstawiono fragmenty wywiadów udzielonych przez mieszkańców miasta. Słuchaliśmy również fragmentów kronik i piosenek. W holu Szkoły Podstawowej w Reczu przygotowaliśmy także wystawę zdjęć i pamiątek zatytułowaną Recz. W Służbie!. Program artystyczny i wystawa została nagrana i jest dostępna dla zainteresowanych na kanale you tube (https://liblink.pl/rJcpBeBG7b)
Kolejną częścią uroczystości było sympozjum naukowe. Prelegentem, który przygotował wykład pt. Godzina zero. Przełom roku 1945 i nowy początek był dr Paweł Migdalski (zdj. str. 17) z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obszerne fragmenty tego niezwykle interesującego wykładu, który został wygłoszony w sali muzealnej Szkoły Podstawowej w Reczu, publikujemy na naszych łamach; można go również obejrzeć i wysłuchać na kanale you tube (https://liblink.pl/uvNcbVAF1P)
Niniejsza publikacja to efekt pracy uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego: Kornelii Bożackiej, Zofii Gryczewskiej, Aleksandry Gryczewskiej, Moniki Olender-Zań, Jolanty Kwaśnik, Macieja Gryczewskiego, którzy przeprowadzili wywiady z mieszkańcami i w ten sposób dokumentowali fragment historii naszej gminy. Zdjęcia przedstawiające historię Recza w czasach powojennych pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz kronik znajdujących się sali muzealnej Szkoły Podstawowej w Reczu.
Maciej Gryczewski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Reczu